Dolar 13,7194
Euro 15,5684
Altın 786,58
BİST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu
İstanbul
14°C
Çok Bulutlu
Pts 17°C
Sal 15°C
Çar 14°C
Per 15°C

Karayılan’ın ‘oğlum’ dediği Fırat Şişman’dan PKK’yi bitirecek şok itiraflar

Karayılan’ın ‘oğlum’ dediği Fırat Şişman’dan PKK’yi bitirecek şok itiraflar
A+
A-
19.06.2021
29

Bestler Dereler bölgesinde Eren-10 operasyonunda yaralı olarak yakalanan sözde Botan Eyalet sorumlusu Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman, kendisini hayatta tutmak için gösterilen mücadele sonrasında örgütün yalanlarını anlayarak geride kalanlara çağrıda bulundu: “Gelin teslim olun, yeni bir hayata başlayın…”
Gündem

Üst yönetimin sürekli olarak tehdit, baskı ve şiddet uyguladığını belirten Fırat Şişman, Kürtlere hiçbir faydası olmayan bu girişimlerde ölümlerin tüm sorumluluğunun Murat Karayılan’ın da içinde bulunduğu üst yönetimde olduğunu söyledi ve “Diğerleri artık bu durumu sorguluyor” dedi.

TERÖRİST BULAMIYORLAR

Terörle mücadeledeki başarının örgüte katılımı yılbaşında bu yana 20 ile sınırlı tutması ve teslim olan sayısının son olarak 80 kişiye ulaşması örgütün çözülmesini daha da hızlandırdı. PKK terörist bulmakta zorlanır hâle geldi.

8 Nisan 2021 tarihinde Bestler Dereler bölgesinde yürütülen Eren-10 operasyonuyla yaralı olarak ele geçirilen PKK/KCK terör örgütünün sözde Botan Eyalet sorumlusu Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman, yakalandıktan sonra emniyet güçlerinin insani yaklaşımını gördü ve PKK’nın propagandalarının yalan olduğunu anladı. Çatışmada aldığı 7 kurşun yarasına ve aşırı kan kaybına karşı Jandarmanın kendi kanıyla hayata döndürme girişimi karşısında adeta şok olan Fırat Şişman, gördükleri karşısında PKK’nın yalanlarını ortaya çıkarmaya karar verdi. Şırnak’ta adli makamlarda yargılaması devam eden Fırat Şişman, kendi isteği ile örgüt üyelerine teslim olma çağrısında bulundu. Karayılan’ın “oğlum” dediği Fırat Şişmen, örgütün üst kadrosunda yer alarak kırmızı kod ile aranıyordu.

“Devleti yanlış tanımışım”

İçişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre gerek yakalandıktan sonra gerek tedavi sürecinde kendisine gösterilen olumlu yaklaşımlardan etkilenen Fırat Şişman, “Ben şimdiye kadar devleti yanlış tanımışım ve benim gibi devleti yanlış tanıyan örgütte binlerce insan var. kendi isteğim ve hür irademle bu yanlış algıyı ortadan kaldırmak adına bir video ile örgütte bulunan arkadaşlarıma seslenerek, artık bu mücadelenin yanlış olduğunu ve bütün arkadaşlarımın ailelerine sağ salim dönmelerini istiyorum.” şeklinde talepte bulundu. Bunun üzerine aileden alınan rıza sonrasıda savcılık gözetiminde çekilen videolar ile PKK’nın yalanlarını bir bir açıklamaya başlayan Fırat Şişman, açıklamalarıyla örgüt lideri Murat Karayılan’ın üzerine karabasan gibi çöktü.

Fırat Şişman’ın itirafları ve PKK’lılara çağrısı şöyle oldu:

“Yaşama durumum yoktu”

Çocuk yaşta (11-12) örgüte katılımım oldu. Benimle birlikte zorla götüren kişiden bir iki kişi dışında diğerleri çocuktu, yani 11-12 yaşındaydı. Onlarda 14-15, en büyük 16 yaşındaydı. Benim dışımda tümü yaşamını yitirdi. 8 Nisan 2021 tarihinde Bestler bölgesinde yürütülen bir operasyon esnasında çıkan çatışmada ağır bir şekilde yaralandım. Aşırı kan kaybettiğimden dolayı da hastane sürecinde askerlerden kan alınıp bana verilmişti ve ondan dolayı hayatta kalabilme durumum oldu. Daha önce örgüt ortamında bulunurken, askerler tarafından sağ ele geçen ya da yaralanan insanlara büyük eziyet yapıldığı, işkence yapıldığı söyleniyordu. Eğer kötü bir yaklaşımları olmuş olsaydı olay yerinde zaten ağır yaralıydım, bilincimi yitirmiş durumdaydım, beş dakika bile müdahale edilmemiş olsaydı bana, benim yaşama durumum olmayacaktı.

“Örgütün savaşları Kürtlere zarar verdi”

Kırk yıllık mücadele tarihinde örgüt, kırsal alanda başaramadığını şehirlerde hendek, barikat ve şehir savaşıyla başarmaya çalıştı. Gençleri, yaşlı insanları, insanların evlerini kullanarak caddelerde barikatlar, hendekler yaparak bu savaşı halka dayalı geliştirmeye çalıştı. Fakat yürütülen bu savaşta yine zarar gören bölge insanı oldu. Kürtler oldu. Özellikle 2012-2015 süreçleri arasında müzakere süreçleri başlatıldı. Bu müzakere süreçleri tarihi bir fırsattı. Örgüt yine dış güçlerin oyunlarına gelerek bu süreci bozdu ve zarar gören yine buradaki insanlar oldu.

“Ölümlerden çekirdek kadro sorumlu”

Kendi çocuklarını daha önce örgüte gönderen insanlar, değil çocuklarını gönderme, “örgüt içerisindeki çocuklarını nasıl geri getireceğiz” diye farklı çabalar içine girdiler. Slogan atarak “Bu yıl final yılı, bu yıl zafer yılı, bu yıl bilmem ne yılı” diyerek yani insanları kandırmanın bir anlamı olmadığı, çekirdek kadro tarafından bilinmeli görülmelidir. Çekirdek kadro bu insanların ölümünden ya da yaşamlarının yitirilmesinden bizzat kendileri sorumludur. Artık savaşla zaten bu iş yürümez, yürütülmez. Sonuç da elde edilmez. Bundan dolayı artık kalan hayatımızın ve hayatların bazılarının amaçları için değil de ülkenin geleceği için ölmeden, öldürmeden yaşayarak anlamlı bir kardeşliği, var olan kardeşliğimizi güçlendirerek, geleceği görerek bu temelde doğru bir mücadele içerisinde olabiliriz.

“Dağdan inin, yeni bir hayata başlayın”

25 yıldır örgüt ortamında kaldığım zamanın benim için hiçbir faydası olmadığını gördüm. Ailem için hiçbir faydası olmadığını gördüm. Ülkedeki insanlar için bir faydasının olmadığını gördüm. Bütün arkadaşlar da benim gibi düşünüyor. Her arkadaş gelme cesaretinde bulunursa devletin de bütün arkadaşları bir ana şefkatiyle kucaklayacağını düşünüyorum. Her arkadaşın yeni bir hayata başlaması için kendilerine gereken bütün desteği vereceğine inanıyorum.

ÖZGÜR GABAR KOD ADIYLA BİLİNEN FIRAT ŞİŞMAN KİMDİR?

Nüfus kayıtlarına göre 20.08.1980 görünen ama esasında 1985 doğumlu olduğu tespit edilen Fırat Şişman, örgüt tarafından Bitlis Tatvan’a gezi vaadiyle kandırılarak Batman Gercüş’te götürülen edilen 10 çocuktan biriydi. 1997 yılında bir yıl Murat Karayılan’ın yanında kaldı. 1998-2000 yıllarında Besta ve Gabar bölgelerinde bulundu. 2000-2006 yıllarında Kandil’de ara ara Murat Karayılan’ın koruması olarak faaliyet gösterdi. 2006’da Kandil’de bir yıl süre üst düzey örgüt mensubu eğitimi aldı. 2007-2012 yılları arasında Irak kuzeyinde Metina, Zap ve Gare bölgelerinde üst düzey kadroda görevde bulundu. 2012-2015 yıllarında sözde Zagros Saha Cilo Eyaleti üçlü yürütmesinde Eyalet Sorumlusu olarak faaliyet gösterdi. 2016’da Gare’deki sözde Merkez Karargâhı’nda Bawer Dersim kod adıyla bilinen Süleyman Şahin ile birlikte faaliyette bulundu. 2016-2017 yılları arasında örgütün sözde yönetici ve orta-ağır silah eğitimlerininverildiği Ş. Mahir Okulu sorumluluğu yaptı. 2017 yılında sözde Amanos Saha sorumlusu olarak görevlendirildi ancak geçiş yapamayarak bir yıl sonra Suriye’de ırak kuzeyine geri döndü. 2019 yılında sözde Botan Eyalet Sorumlusu olarak görevlendirildi.

FIRAT ŞİŞMAN’IN SÖYLEDİKLERİ NEDEN ÖNEMLİ?

· PKK terör örgütünde 25 yıldır kritik yerlerde ve görevlerde bulunmuş, örgütün sistematiğini, hassasiyetlerini, ideolojisini ve geçmişini biliyor. Lider kadroyu tanıyor.

· Son dönemde Türkiye’nin yürüttüğü terörle mücadele elde edilen başarıların örgüte olan yıkıcı etkisini görerek örgüt içerisindeki dağılmayı, çekişmeleri ve kavgaları yaşadı.

· PKK’nın bölge halkına verdiği zararı bilerek bölge halkı için teröristin bir anlam taşımadığını gördü.

· Örgütün yurt içinde ve dışında kimler tarafından desteklendiğini biliyor.

· Örgütün artık başarılı olamayacağını düşünüyor.

· PKK içinde 25 yıl kalan ve yurtiçi kadroların yaklaşık yüzde 40’ını kontrol eden Fırat Şişman’ın açıklamaları örgüt mensuplarını etkiyecek seviyede bulunuyor.

· Örgüte katılımların yılbaşıdan bu yana 20 kişiyle sınırlı kalırken teslim olanların sayısının 80’e ulaşması zaten çözülen örgütün dağılmasını hızlandıracak ve teslim olan örgüt mensubu sayısını daha da artıracaktır.

VİDEOLARDA NE ANLATILIYOR?

07-09 Haziran 2021 tarihleri arasında Şırnak İl Jandarma Komutanlığında yapılan video çekiminde; örgüte katılım süreci, çocukların savaş ortamına sürüklenmesi, ele geçirilen teröriste yönelik Devletin insani tutumu, teslim olmaya teşvik, örgüt üst yönetiminin tutarsız yaklaşımları, örgütün Kürt halkına verdiği zararlar, örgütün sahada yaşadığı zorluklar ve silahlı mücadelede başarılı olunamayacağı gerçeği ile üst yönetime eleştirileri içeren 10 farklı bölümden oluşan açıklamalarda bulundu.

İŞTE O VİDEOLAR

Karayılan’ın “Oğlum Gibi” dediği Özgür Gabar Kod Adıyla Bilinen Fırat Şişman’dan PKK itirafları…

1-PKK çocukları nasıl kandırıyor? Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman açıkladı…

https://youtu.be/nIUkT1DiTWY (1.VİDEO)

2-Türkiye yaralı ele geçirdiği PKK’lılara nasıl davranıyor? Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman anlattı

https://youtu.be/K0EpQwH-svE (2.VİDEO)

3-PKK’nın yalan propagandaları ve teslim olan teröristlerin gördüğü muamele… Fırat Şişman anlattı

https://youtu.be/Sfi6P4lw6Ao (3.VİDEO)

4-PKK elebaşı Murat Karayılan’ın “oğlum” dediği Fırat Şişman’dan PKK’nın dış bağlantıları itirafı…

https://youtu.be/smgW13COJik (4.VİDEO)

5-PKK’nın Kürt halkı yalanı!.. Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman’ın itirafı…

https://youtu.be/QBEfIuzEmBI (5.VİDEO)

6-PKK’nın silahları SİHA’larla yarışamaz… Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman’ın itirafı…

https://youtu.be/5xCVQdJHiEw (6.VİDEO)

7-PKK üst yönetimi orta ve alt gruplarla ayrılığa düştü… Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman itirafı..

https://youtu.be/5PEn1mtef-I (7.VİDEO)

8-PKK’nın silahlı mücadeleyi başaramaz… Murat Karayılan’ın “oğlum” dediği Fırat Şişman’ın itirafı…

https://youtu.be/v18i7TAvSHk (8.VİDEO)

9-Yakalanan teröristten PKK’lılara çağrı: Kaçın… (Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman’ın itirafı)

https://youtu.be/UIdJiRlA1Vs (9.VİDEO)

10-PKK’lı teröristlerin kafa karışıklığının çözümünü Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman anlatıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.